Prve lokalne delavnice SURF v Italiji, Sloveniji in Španiji

Decembra 2024 in januarja 2025 so projektni partnerji v okviru delovnega sklopa, namenjenega izboljšanju znanja o prilagajanju na podnebne spremembe na podeželju, poleg vključevanja skupnosti v odkrivanje njenih izzivov, organizirali 4 lokalne delavnice (dve v Italiji, in sicer ena v organizaciji InEuropa na območju ravnine Brescia in ena v organizaciji ARCES v Palermu, eno v Sloveniji v organizaciji Univerze v Ljubljani in CTRP v Kranju ter eno v Španiji v organizaciji LCEF v Azuebaru). Namen delavnic je bil razumeti, kako prepoznati lokalna tveganja, ranljivosti in izzive na podeželju ter kako izpostaviti priložnosti in rešitve za izvajanje učinkovitih strategij prilagajanja.

Med udeleženci so bili različni predstavniki podeželskih skupnosti, zlasti podjetniki in strokovnjaki, ki se ukvarjajo z lokalnim razvojem in okoljskim/ kmetijskim področjem, člani lokalnih združenj (okoljskih, za teritorialni razvoj, ekološki turizem, slow food), univerzitetni raziskovalci in študenti, mladinski delavci in zaposleni v lokalni samoupravi. Različna ozadja udeležencev so članom skupnosti omogočila, da so se zbližali ter izmenjali svoje poglede in izkušnje z lokalnimi vprašanji, povezanimi s podnebnimi spremembami.


Po uvodni predstavitvi projekta SURF in njegovih ciljev so se delavnice teoretično poglobile v nekatere glavne koncepte prilagajanja podnebnim spremembam, nato pa so se lotile praktičnega dela, kjer so udeleženci, razdeljeni v skupine, razpravljali in skupaj ugotavljali tveganja, posebne ranljivosti v smislu občutljivosti in prilagoditvene zmogljivosti ter izzive (ne le okoljske, temveč tudi družbene in gospodarske) glede na svoje podeželsko območje. Proces delavnic je pomagal izpostaviti priložnosti in rešitve za razvoj in izvajanje učinkovitih strategij prilagajanja.
Splošna izkušnja je bila zelo pozitivna, udeleženci so poudarili, da je večja ozaveščenost javnosti o teh vprašanjih bistvenega pomena, in cenili dejavnost refleksivnih skupin ter zlasti skupno poročanje z odprtim dialogom.

Related Posts

Join Our Newsletter